Czechowo Gm. Niechanowo. Z życia dawnych mieszkańców wsi.

0

Fot. Czechowo

Historia miejscowości Wielkopolski i Kujaw. Czechowo.

Wzmianki i artykuły w dawnej prasie i innych publikacjach, opisujące zdarzenia, jakie miały miejsce na terenie wsi Czechowo.

9 Września 1925 roku

Śmierć wskutek poparzenia.

Dnia 9 bm. 20-letnia Stanisława Szymankowa z Czechowa pow. Witkowo siedziała w izbie koło żelaznego pieca. Wskutek nieostrożności zapaliły się na niej suknie a ogień poparzył ją do tego stopnia, że 10 bm. zmarła wśród strasznych boleści.

  • Lech. Gazeta Gnieźnieńska: codzienne pismo polityczne dla wszystkich stanów 1925.09.19 R.27 Nr217

21 Lipca 1927 roku

Śmierć wskutek uderzenia pięścią.

Doprawdy niezwykłej potrzeba siły i brutalności, żeby jednym uderzeniem pięści uśmiercić na miejscu rosłego mężczyznę. Zdarzają się takie wypadki, choć rzadko, wśród zawodowych bokserów, gdzie jeden obdarzony z natury w żelazne pięści, silnym, celnym uderzeniem może posłać na drugi świat swego przeciwnika, mniej odpornego na ciosy w głowę. Żeby jednak młodzian 23-letni mógł w ten sposób uśmiercić mężczyznę w sile wieku liczącego 49 lat, temu nikt nie dał by wiary. A jednak potwierdza to fakt następujący: W dniu 21 lipca około godz. 16.30 wybuchł spór pomiędzy robotnikami Antonim Niedzielą a robotnikiem Józefem Szelewskim z Czechowa w pow. gnieźnieńskim, w czasie którego Niedziela uderzył swego przeciwnika tak silnie pięścią w głowę, że ten jak kłoda runął na ziemię, aby już więcej nie powstać. Zwłoki denata odwieziono na żądanie prokuratury do kostnicy przy szpitalu miejskim Czerwonego Krzyża, zabójcę zaś aresztowano.


  • Lech. Gazeta Gnieźnieńska: codzienne pismo polityczne dla wszystkich stanów 1927.07.24 R.29 Nr167

31 Października 1937 roku.

Podniosła uroczystość.

W niedzielę, dnia 31 Października, uczciła parafia jarząbkowska w godny sposób Chrystusa Króla. Zaraz po sumie wyruszył bardzo liczny pochód pod śliczny pomnik “Dobrego Pasterza” w Czechowie, ufundowany przez byłego starostę Dr. Chrzanowskiego z Czechowa. W pochodzie brały udział wszystkie towarzystwa i organizacje okoliczne ziemiaństwa z prezeską Akcji Katolickiej p. Brzeską z Mierzewa na czele. Przed gustownie udekorowaną figurą i okalającym ją placem odbyło się publiczne uczczenie Chrystusa Króla. Uroczystość zagaił ks. prob. Berger, po czym młodzież wygłosiła dwie deklamacje a p. aptekarz Konieczny z Wrześni wygłosił przemówienie na temat jakie winno być życie i działalność polsko-katolicka w dobie obecnej, aby służyć najlepiej Kościołowi, państwu i Polsce. Po wspólnym śpiewie i odmówieniu wyznania wiary zakończono uroczystość, odbytą wśród pięknej pogody i podniosłego nastroju.

  • Orędownik Wrzesiński 1937.11.04 R.19 Nr127

Fot. Figura w Czechowie, być może powstała w miejscu dawnej figury Dobrego Pasterza.

Przed 29 Lipcem 1939 roku

Ofiara niedozwolonych zabiegów.

W dniu wczorajszym zmarła w tut. Lecznicy Powiatowej 35-cio letnia Prakseda Puczka, żona kowala dominialnego majątku Czechowo w powiecie gnieźnieńskim. Zgonowi towarzyszyły tajemnicze okoliczności, wskutek czego powiadomiono władze sądowe. Prokurator S.O. w Gnieźnie zarządził przeprowadzenie sekcji zwłok, której termin na razie nie został jeszcze ustalony. Zachodzi przypuszczenie, że śp. Puczka padła ofiarą niedozwolonych zabiegów. Do sprawy jeszcze powrócimy po zakończeniu śledztwa.

  • Orędownik Wrzesiński 1939.07.29 R.21 Nr86

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *